Badanie Vegatestem, wieloletni specjalista
Artykuł tłumaczony z prasy niemieckiej przez Dr M. Kazmirowicza Guzy nowotworowe, przy których chemioterapia nie wydłuża w istotny sposób życia pacjentów:
  
Grupa I - nowotwory na ogół oporne na chemioterapię:

- rak pęcherza moczowego
- rak dróg żółciowych
- rak wątroby
- rak nerek
- rak przełyku
- rak trzustki
- rak płasko-nabłonkowy płuc, skóry, organów rozrodczych
- rak tarczycy
 

Grupa II:

- gruczolakorak płuc
- gruczolakorak jelita grubego
- gruczolakorak żołądka
- guzy mózgu u dorosłych
- rak sutka w zaawansowanych stadiach
- czerniak złośliwy
- rak nadnerczy
- rak płasko - nabłonkowy skóry głowy i jamy nosowo-gardłowej
- Karcynoid złośliwy

W samych Niemczech pozostaje rocznie ok. 200 tys. pacjentów, u których świeżo wykryta choroba nowotworowa nie będzie wyleczona. Na podstawie danych epidemiologicznych żyje w Niemczech od 2 do 3 mln osób z chorobą nowotworową. Wśród nich 700 tys. korzysta z systematycznego leczenia onkologicznego. Większość z tych pacjentów nie ma ciężkich objawów klinicznych i znajdują się oni w tzw. okienku terapeutycznym. Oznacza to, że stosowane u nich tradycyjne metody leczenia onkologicznego nie muszą przynieść pełnych efektów leczniczych, a wiążą się prawie zawsze z wystąpieniem różnych powikłań i działań ubocznych. Większość pacjentów, u których nieskuteczna jest miejscowa radioterapia (naświetlanie) w dalszym przebiegu choroby będzie leczona cytostatykami (lekami hamującymi wzrost komórek). Jednakże tylko u ok. 60% z nich i u wszystkich pacjentów z przerzutami chemioterapia (cytostatyki) nie będzie skuteczna. Oznacza to wystąpienie ciężkich powikłań ogólnoustrojowych, pogorszenie jakości życia i w ostateczności jego skrócenie. Terapia cytostatykami jest zatem w zaawansowanych stadiach choroby wyborem pomiędzy mniejszym, a większym złem. Lekarz ma do wyboru albo wydłużyć nieco przeżycie pacjenta, narażając go na „ciężkostrawną” terapię, albo postępować zachowawczo, łagodząc jedynie dolegliwości (leczenie paliatywne).

Jakość życia na pierwszym miejscu !

Należy wziąć pod uwagę, że oprócz pogorszenia stanu ogólnego pacjenta i jego komfortu życia systematycznie wzrastają koszty leczenia cytostatykami oraz wydłuża się okres hospitalizacji pacjentów nowotworowych. Dochodzi do tego leczenie objawów ubocznych po antybiotykach, lekach przeciw wymiotnych, hormonach, czynnikach wzrostowych, itd.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież