Badanie Vegatestem, wieloletni specjalista

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba dzieci chorych na próchnicę. Już blisko 60 proc. trzylatków ma zepsute zęby. Powód? Fatalne zwyczaje ich rodziców - alarmują naukowcy.

W Polsce normą jest podawanie małemu dziecku butelki z posłodzonym mlekiem lub słodkim napojem. Dziecko z tą butelką zasypia. Próchnica pojawia się już u dzieci, które chodzą do żłobka – mówi prof. Maria Wierzbicka, koordynator rządowego programu "Monitoring zdrowia jamy ustnej". Naukowcy zaprezentowali na konferencji w Naczelnej Izbie Lekarskiej w Warszawie wyniki badań, które prowadzili w zeszłym roku. W ich trakcie sprawdzali stan zdrowia zębów trzylatków i osób w wieku 65 – 74 lat. – Wyniki są fatalne. 58 proc. trzylatków ma próchnicę.

W tym wieku tej choroby w ogóle być nie powinno – twierdzi prof. Wierzbicka. Próchnica wśród najmłodszych pojawia się coraz częściej: jeszcze kilka lat temu wykrywano ją u co piątego trzylatka. Badanie pokazało, że wśród osób w wieku 65 – 74 lat, aż 43 proc. nie ma w ogóle zębów. Sytuacja jest gorsza na wsi niż w mieście, choć powoli się poprawia: jeszcze osiem lat temu aż 68 proc. ludzi w tym wieku nie miało żadnego swojego zęba.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. W wypadku dzieci chodzi głównie o błędy w diecie – w przedszkolach i żłobkach słodzone są nawet surówki, bo panuje przekonanie, że dzieciom bardziej smakują. Maluchy jedzą też sporo słodyczy i piją głównie słodzone napoje. U dorosłych szwankują nawyki czystościowe. – W Skandynawii zęby dwa razy dziennie myje 95 proc. ludzi. W Polsce 65 proc. – tłumaczy prof. Wierzbicka.

Lekarze stomatolodzy dodają do tego: brak opieki stomatologicznej w szkołach i przedszkolach, trudny dostęp do dentysty, fatalne finansowanie przez NFZ bezpłatnego leczenia zębów. – Pieniądze na to leczenie obcięto w tym roku średnio o 12 proc., w niektórych regionach nawet o jedną czwartą. To fałszywe oszczędności, bo w przyszłości za leczenie trzeba będzie zapłacić więcej – mówi Małgorzata Lindorf z Naczelnej Rady Lekarskiej. I nie chodzi tylko o wydatki na leczenie zębów. Stomatolodzy podkreślają, że próchnica sprzyja także innym chorobom, np. serca.

Program "Monitoring zdrowia jamy ustnej" jest prowadzony co roku w różnych grupach wiekowych. I co roku przynosi fatalne wyniki i pokazuje, jak daleko jest Polska w tyle za innymi krajami europejskimi. Na przykład zaledwie 4 proc. polskich 18-latków nie ma próchnicy (tę grupę badano w 2008 r.). – Takie wskaźniki kraje rozwinięte miały 40 lat temu. Nasze wyniki są przytłaczające i porażające – mówi prof. Barbara Adamowicz-Klepalska, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej.


http://www.rp.pl/artykul/2,495044.html

Podobne artykuły:

{dynlist=zęby, próchnica}

Komentarze  

# Mariusz Grzenda 2010-06-25 06:32
Jak to możliwe? Tyle wspaniałych past do zębów reklamuje się w telewizji. Tyle wspaniałych jogurcików i serków...

NIEKTÓRZY WCALE NIE MYJĄ ZĘBÓW, A MAJĄ ŁADNE I NIE POPSUTE BEZ PRÓCHNICY
Odpowiedz
# Mariusz76 2010-08-18 21:01
Głównym problemem jest niewłaściwa dieta, gdyż zbyt duża ilość cukru szkodzi każdemu a nie czarujmy się że spożywamy go za dużo w : napojach, batonikach, kanapkach (masło czekoladowe) i wielu wielu innych produktach. Od nie dzisiaj wiadomo że rafinowany cukier jest zabójczy dla każdego organizmu, bo czy ktoś widział dzikie zwierzę bez zębów, i jest to mało prawdopodobne gdyż zwierzaki nie żrą "białego"cukru jak człek, a wystarczyło by zamienić cukier naturalnymi produktami jak chociażby stewią - rośliną znacznie słodszą od cukru a nie szkodzącą organizmowi, miód pszczeli dobry i zdrowy. i można by mnożyć jeszcze dużo przykładów ale w końcu gdyby nie cukier nie było by otyłości i próchnicy i wielu innych chorób z tym powiązanych, i na co by wtedy szły nasze składki zdrowotne. :)
Odpowiedz
# kate 2011-09-06 20:35
W moim krótkim 21letnim życiu próchnica dotknęła 15 zębów. Nie mam jednego, a 2 są po kanałówce. Reszta zaplombowana. Gdyby nie zaniedbania ze strony moich starych ( wydaje im sie że zęby nie są ważne, że nie żal ich wyrywac) uniknęłabym przykrych i upokarzających przeżyć z nieleczoną próchnicą.
Odpowiedz
# annes 2014-03-18 05:59
Niestety prawda jest taka, że Polacy nie potrafią dbać nawet o podstawowe kwestie i w taki sposób się to kończy. Tymczasem wystarczą podstawy. Wizyty u dentysty, pasta ajona. Tutaj nie są potrzebne cudowne metody - dobra pielęgnacja to w zasadzie wszystko!
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież