Badanie Vegatestem, wieloletni specjalista
Pasożyt: nużeniec ludzki – (Demodex folliculorum)
Choroba: Nużyca, demodekoza – (Demodecosis)

Dane ogólne

Jest robakowaty, białawy lub żółtawy, w tyle zwężony, w przedniej części ma 4 pary odnóży, sztylecikowe chelicery oraz pedipalpy. Dorasta do 0,4 mm długości (najczęściej 0,2-0,3 mm) i 45 m m grubości. Pasożytuje w mieszkach włosowych oraz w gruczołach łojowych. Jest rozpowszechniony na całym świecie. Odżywia się łojem i przesączem osocza krwi.

Objawy

Na ogół nie wywołuje poważnych objawów chorobowych. Niekiedy może powodować zapalenie gruczoły łojowego lub mieszka włosowego, uniemożliwiając wydzielenie łoju. Objawem jest wówczas miejscowa gorączka, stan zapalny, ból i powstanie ropnia (pryszcz ropny). Wrażliwe osoby (głównie kobiety) odczuwają lekkie swędzenie skóry w miejscach przebywania nużeńców zwłaszcza, gdy te aktywnie wnikają w głąb mieszka lub gruczołu łojowego. Przyczynia się do powstawania wągrów (zaskórników) - comedones. Odchody nużeńca mogą u niektórych osób wywoływać uczulenie i podrażnienie ujścia gruczołów łojowych. Sprzyja zakażeniom bakteryjnym, zwłaszcza w przebiegu trądziku i zapalenia łojotokowego skóry.

Rozpoznanie

Nużeńca można zidentyfikować badaniem mikroskopowym zaskórników lub całych torebek włosowych umiejętnie wyrwanych pęsetą, zwłaszcza tych zaropiałych. Na końcówce (tej tkwiącej w skórze, po wewnętrznej stronie) wągra niekiedy zaobserwować można poruszającego się nużeńca. Jest trudno widoczny gołym okiem z powodu podobnej barwy pasożyta do barwy masy rogowo-łojowej wągra.

Epidemiologia i profilaktyka

Częściej występuje u ludzi na wsiach oraz z łojotokiem (do skóry tłustej łatwiej przywiera kurz). Przenoszony jest wraz z kurzem, przez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, przez stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań. Profilaktyka polega na utrzymywaniu w czystości skóry i ubrań oraz oczyszczenie skóry z zaskórników za pomocą płynów odkażających i peelingu enzymatycznego lub ziarnistego.

Leczenie

Miejscowo maść Viosept – tuby 15 g Jelfa (domiphen bromide, kliochinol, chlorowodorek trypelenaminy) lub Chlorchinaldin – maść 3% tuby 5 g (Chema-Elektromet). Maście wciera się 2-3 razy dz.. Skórę należy przmywać spirytusem z dodatkiem kamfory, tymolu lub kwasu salicylowego. Skuteczny jest również preparat Adonis Afrodyta zawierający w składzie etanolowy roztwór rezorcyny, tymolu i mentolu, który należy użyć przed nałożeniem wybranej maści.

Jeśli nużycy towarzyszy silny łojotok i nieznoszenie tłustych maści (wazeliny w podłożu) zaleca się Crotamiton Farmapol – płyn 10% (analogiczne leki to Eurax i Euraxil Novartis – emulsje, kremy 10%) – kilka razy dziennie miejscowo wcierać.

Komentarze  

# balic87 2011-04-20 09:13
pilnie poszukuje masci na nuzyce !!
prosze o kontakt na moj e-mail ...
Odpowiedz
# le0neq 2015-09-02 19:49
witam. czy udalo sie pani znalezc lekarstwo na nuzyce? mam teraz ten problem.
Odpowiedz
# km 2012-09-07 12:42
Witam.
Chciałam się podzielić swoimi sposobami na nużeńca. Od paru lat borykam się ze swędzeniem, pieczeniem i łuszczeniem się naskórka z powiek. Osoba z mojego otoczenia, powiedziała mi, że to nużeniec. Od niedawna używam oleju wrotyczowego (jego sposób przyrządzenia można znaleźć na tej witrynie w zakładce Rośliny lecznicze- Wrotycz). Rozcieńczam go olejem rycynowym (dostępnym w aptekach) w stosunku 2,5 ml wrotyczu na 10 ml rycyny (czysty olej wrotyczowy bardzo szczypał mnie w oczy). Smaruję powieki na noc. Do tego łykam tabletki Herbapolu Allergocaps z wyciągiem z pachnotki zwyczajnej. Jestem naprawdę zadowolona, bo póki co, po jakichś 3 tygodniach stosowania nic mnie nie swędzi, a skóra się nie łuszczy. Mi pomogło.
Odpowiedz
# Daryliano 2013-01-24 15:21
Zycze powodzenia w walce z nuzencem samymi mascmi. Trzymam kciuki, nawet sie pomodle zeby sie udalo, i do Boga i szatana a i tak kupa z tego bedzie... Powodzenia.
Odpowiedz
# marika98 2016-03-31 14:28
ten robal lubi się też zagnieżdzać na brzegach powiek w okolicy rzęsy i udawać różne choroby oczu. To chyba dość istotne, bo potem wydaje nam się że mamy jakieś zapalenie spojwek a tu nużeniec. Leczy się to demoxoftem, no ale żeby leczyć trzeba najpierw zdiagnozować
Odpowiedz
# marco365 2017-10-27 17:18
Moja mama miała kiedyś nużeńca i pamiętam, że bardzo źle ten okres przechodziła, ponieważ odczuwała straszny świąd. Sam teraz mam niepokojące objawy i nie wiem, czy się gdzieś nie zaraziłem. Aktualnie czytam informacje na stronie Centrum Walki z Nużeńcem i chyba pójdę do lekarza.
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Oczyszczanie organizmu enzymami Bołotowa

 

oczyszczanie organizmu i leczenie raka według Huldy Clark

 

Katalog częstotliwości pasożytów wg Rife Clark i innych

 

Leczenie raka według Lebiediewa