OSTEOPOROZA to nie tylko brak WAPNIA
Powszechnie wiadomo,że osteoporoza to schorzenie wynikające z redukcji masy kostnej, pwodujące ból i kruchość kości, co z kolei jest przyczyną ich łamliwości.Główną grupą ryzyka wystąpienia tej choroby są ludzie w podeszłym wieku oraz kobiety w okresie i po menopauzie.Przyczyny i zródła choroby są wielorakie. Będąc w tej grupie ryzyka, niezbędna jest profilaktyka wzmacniania kości.Podstawą oficjalnej teorii wystąpenia osteoporozy jest ubytek wapnia, którego wchłanianie dokonuje się dzięki Vit. D i hormonom tarczycy. Oznaczałoby to, że za przyczynę choroby odpowiedzialny jest brak równowagi tych trzech elementów.
NIE TYLKO WAPŃ
Z punktu widzenia różnych studiów naukowych wiadomo, że za prawidłową strukturę kości odpowiedzialny jest nie tylko wapń, ale szereg innych pierwiastków, niestety nie stosowanych powszechnie w profilaktyce i leczeniu. Należy tu wymienić głównie krzem, miedz, magnez, potas, bor, cynk, stront.Wyjątkowo istotne jest, jak powiązana jest miedz i krzem z magnezem i potasem i ta prawidłowa relacja w zasadniczy sposób może wpłynąć na zmniejszenie objawów i skutków choroby.W świetle powyższego trzeba z całym naciskiem podkreślić, że przyjmowanie wyłącznie wapnia nie uchroni przed chorobą. Niezbędnymi elementami suplementów codziennej diety musi być miedz w połączeniu z węglem, potas w postaci kwaśnego dwuwęglanu potasu oraz magnez w formie chlorku magnezu. Dopiero ta triada zapewnia właściwe efekty profilaktyki i leczenia.Paradoksem jest fakt, że w wieku dziecięcym, począwszy od chwili urodzenia aplikuje się bardzo duże ilości wapnie - przecież mleko to podstawowe pożywienia dziecka - to wcale nie uchroni to przed wystąpieniem objawów osteoporozy w wieku dojrzałym. A więc nadal zaleca się przyjmowanie dużych ilości wapnia, który nie jest obojętny dla organizmu. Czy myśli się o miażdżycy, czyli zwapnieniu żył?
M E C H A N I Z M Y
W/g chemii klasychnej, każdy pierwiastek jest niezmienny i nie może przekształcać się w inny. Oznacza to, że możliwa jest tylko reakcja chemiczna różnych pierwiastków, poprzez lączenie się elektronów różnych atomów.A jednak w naszym organizmie zachodzą niewyjaśnione przez klasyczną chemię i fizykę fenomenalne zjawiska. Te fenomeny to tzw. transmutacja jądrowa, pozwalająca na zamianę jednego pierwiastka w inny. Jest to tzw. fuzja jądrowa na zimno. Proces ten dokonuje się wewnątrz jądra atomu pierwiastka. To zjawisko, określane jako transmutacja energii słabej, było wynikiem prac badawczych francuskiego inżyniera-biologa C.Luisa Kervrana prowadzonych w ubiegłym wieku.Poniższe wyjaśnienia umożliwią bardziej zrozumieć teorię Kervrana i jego następców.
T R A S M U T A C J A POTAS / WAPŃ ( POTAS + WODÓR = WAPŃ)
Zaobserwowano, że kura odżywiana przez 3 dni wapniem znosiła jajka o miękkiej skorupce. Po podaniu przez kolejne dni wyłącznie potasu -skorupka jajka stała się twarda.
Kolejne drogi to ; krzem + węgiel ,magnez + tlen
Należy w tym miejscu wyjaśnić, że reakcja energii słabej dokonująca się wewnątrz jądra jest inicjowana przez enzymy. Reakcja ta jest dwufazowa.
1. Enzymy modyfikują strukturę molekularną komórki, która staje się bardziej podatna na akcję neutronów.
2. Neutron wnika wewnątrz jądra i modyfikuje jego strukturę, dokładając 1 proton od innego elementu. (może to być tlen lub wodór)
Powracając do naszej kury, enzymy penetrują jądro potasu, który posiada 19 protonów. 1 proton jest dołożony od jądra wodoru. Teraz ilość protonów wynosi 20, a tym samym potas zamienia się w wapń.
T R A N S M U T A C J A KRZEM/WAPŃ (KRZEM + WĘGIEL = WAPŃ)
T R A N S M U T A C J A MAGNEZ/WAPŃ (MAGNEZ + TLEN = WAPŃ)
Ta forma transmutacji jest nie mniej ważna niż transmutacje potasu i krzemu. W naturze przykładem są skorupiaki, posiadające twarde pancerze.(małże, raki, koralowce)
P O M P A S O D O W O - P O T A S O W A