Znany polski zielarz Witold Poprzęcki na owsiki radzi:
Przepis 1
Kwiat wrotyczu 10.0, ziele jaskółcze 5.0 - całość zaparzyć szklanką wrzątku /na lewatywę dla dziecka - powtórzyć 3 razy w odstępach dwudniowych/.
Przepis 2
Dwa, trzy ząbki czosnku utrzeć w 1 i 1/2 szklanki wody na lewatywę - powtarzać jak wytej.
Przepis 3
Kwiat rumianku pospolitego 10,0, kwiat wrotyczu 25,0, ziele piołunu 40,0, kora kruszyny 25,0, z łyżki ziół szklankę odwaru, pijać przez trzy, cztery dni. Tej recepty nie należy stosować w razie ciąży.
Przepis 4
Kwiat rumianku posp. 15,0, kwiat wrotyczu 15,0, ziele piołunu 45,0, z łyżki ziół szklankę naparu, pić co godzinę po łyżeczce od herbaty. Pół szklanki dolać do 1 szklanki wody na lewatywę.
Przepis 5
Ziele piołunu 2,0, korzeń lukrecji 2,0, anyż 0,5 - siedem takich porcji sproszkowanych po jednej dziennie zażywać na czczo przez tydzień, popijając najlepiej odwarem ze śliwek suszonych. Po dłuższej gospodarce owsików w odbytnicy należy sprawdzić, czy nie wdało się co z zespołu szkorbutowego.
Owsiki /Oxyuris vermicularia/ między ludzi wnoszą psy, które bardzo często miewają jajka tych pasożytów w pysku. Wystarczy np. że pies poliże dziecku usta /niepilnowane dzieci lubią psy całować/ a już kilka takich ledwo widocznych jajeczek wędruje przez przewód pokarmowy dziecka do odbytnicy. Ponieważ witamina C jest wchłaniana dopiero w tym rejonie, a owsiki żywią się głównie tą witaminą - mogą one doprowadzić nawet do szkorbutu.
Objawy najbardziej widoczne u dzieci: nerwowość, swędzenie odbytu i zapalenie skóry wokół odbytu, w jelicie cienkim, grubym i w samej odbytnicy. U dorosłych objawy te same, ale o mniejszym nasileniu, mniej dokuczają, stąd większe niebezpieczeństwo skutków.Dr Elena I. Sklianskaja:
Przede wszystkim należy bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad higieny w całej rodzinie. Owsiki żyją 30 dni. Trzeba wykluczyć możliwość zakażeń w ciągu 42 dni. W tym celu obowi:4zkowo powinniśmy:
• podmywać odbyt i okolice ciepłą wodą 2 razy dziennie i 2 razy po podmywaniu zmieniać majtki oraz natychmiast je gotować i prasować gorącym żelazkiem;
• na noc wkładać ciasne majtki, aby zapobiec drapaniu i dotykaniu odbytu;
• zmieniać bieliznę pościelową i osobistą 1 raz na 5-7 dni, każdego dnia wietrzyć i przeprasować bieliznę pościelową i osobistą gorącym żelazkiem z obu stron. Ręce myć dokładnie mydłem zaraz po obudzeniu się, przed jedzeniem i po toalecie, czyścić i krótko obcinać paznokcie, codziennie myć się gorącą wodą, codziennie sprzątać na mokro mieszkanie i codziennie odkurzać dywany i miękkie pokrycia mebli, walczyć z muchami;
• przeprowadzić odrobaczanie zwierząt, jeżeli są w domu;
• leczyć jednocześnie wszystkich członków rodziny.
Leczenie owsików odbywa się z pomocą tych samych preparatów, co leczenie askaridów. Trzeba jednak wstępnie przez 7 dni przestrzegać diety wegetariańskiej, rano i wieczorem robić lewatywy oczyszczające, a każdego ranka jako pierwszą robić lewatywę z wyciągu z czosnku lub z wrotycza.
Są też jeszcze 2 ludowe sposoby na pozbycie się owsików:
1. Zjeść na noc 1/2 szklanki surowych pestek dyni. Rano zrobić lewatywę mleczną z 0,5 1 mleka z 1 łyżeczką herbacianą oleju roślinnego i 1 łyżeczką herbacianą roztartego czosnku. Powtórzyć zabieg 3 razy z 7-dniowymi przerwami. Po zabiegu zmienić bieliznę pościelową za każdym razem.
2. Zjeść rano na czczo 1 szklankę oczyszczonych pestek z dyni, 2 surowe żółtka i mały kawałeczek śledzia. Położyć się z termoforem na prawym boku na 2 godziny i w tym czasie co 30 minut zjadać po kawałeczku śledzia (razem zjeść 4 kawałeczki). Cykl trwa 3 dni. Po 3 dniach owsiki giną. Przy pomocy tych zabiegów w ciągu 5-6 dni można uwolnić się od solitera i lamblii.
W czasie leczenia pestkami dyni wymagana jest całkowita cisza.