Według dr Olgi Jelisejewej płukanie nosogardzieli przy pomocy imbryka (takiego, jaki służy do parzenia esencji herbacianej), lub przy pomocy specjalnego niewymyślnego urządzenia powinno być częścią codziennego rytuału porannej higieny.
Wskazaniem do wykonywania tego zabiegu są:
-
zapalenia zatok obocznych nosa
-
zapalenia zatok szczękowych
-
zapalenia zatok czołowych
-
zapalenia zatoki sitowej
-
przewlekłe zapalenia migdałków podniebiennych
-
torbiele zatoki szczękowej i innych zatok
-
łzawienie
-
przewlekłe zapalenia spojówek
Sposób przeprowadzenia zabiegu
Do imbryka wlej 400 ml ciepłej wody i rozpuść w niej łyżeczkę dowolnej soli. Może to być sól morska, kamienna, kuchenna. Możesz dodać 4 krople jodyny, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Na dzióbek imbryka włóż smoczek z wykonanym wcześniej otworem o średnicy 3 mm. Otwór najlepiej wykonaj rozżarzoną igłą, kilkukrotnie przekłuwając smoczek w taki sposób, by otwór miał równe krawędzie.
Pochyl głowę nad umywalką, wanną, muszlą klozetową, miską (lewym policzkiem równolegle do dna umywalki), otwórz usta, koniec smoczka umieść w prawym nozdrzu. Roztwór popłynie po prawej zatoce przynosowej, przepłynie do zatoki czołowej, sitowej, szczękowej, przejdzie do lewego nozdrza i wypłynie na zewnątrz.
Jeśli podczas tego zabiegu nie otworzysz ust, woda wpłynie do jamy ustnej i poczujesz nieprzyjemny słony smak. Nic wielkiego się nie stanie, ale po co łykać słona wodę? Dlatego właśnie otwieraj usta.
Po przemyciu jednej strony, pochyl głowę równolegle prawym policzkiem do umywalki, smoczek umieść w lewym nozdrzu itd.
źródło: Olga Jelisejewa, „Metody oczyszczania i regeneracji organizmu”