Badanie Vegatestem, wieloletni specjalista
Choroba: tasiemczyca, cestodoza (taeniosis, cestodosis)
{jgxgal folder:=[images/parasites/tasiemiecnieuzbrojony] cols:=[4]}

Żródło zdjęć:
1. Genehmigung Roche AG, Główka tasiemca

Objawy

Nie są swoiste. Występuje zgaga, nudności, bóle brzucha, zaparcia na przemian z biegunką, rozszerzenie źrenic, eozynofilia, wilczy apetyt lub brak apetytu, wstręt do niektórych (niegdyś lubianych) potraw, nocne dreszcze, rozdrażnienie nerwowe, wychudzenie, niedokrwistość, niekiedy zapalenie wyrostka robaczkowego.


Historia odkrycia

Chociaż znany byl od dawna, tasiemiec ten po raz pierwszy został opisany przez Johanna Melchiora Goeze w 1782 roku.

Występowanie

Pasożyt kosmopolityczny, występujący na całym świecie.

Budowa

{jgibox title:=[Ogólna budowa tasiemców] style:=[width:500px;]}Ciało tasiemców nosi nazwę strobilum (strobila). Strobilum zbudowane jest z główki – czerwiocha (scolex), szyjki i członów (proglotydy). Skolex wyposażony jest w narządy czepne (bruzdy przyssawkowe, haki, przyssawki). W szyjce powstają nowe człony (strefa wzrostu). Ostatnie człony, zwane macicznymi wypełnione są zapłodnionymi jajami i odrywają się od strobili. W członach dojrzałych następuje wytwarzanie komórek płciowych. W członach dojrzewających zachodzi rozwój narządów rozrodczych.

Ciało tasiemca okryte jest oskórkiem, pod którym leży nabłonek wora skórno–mięśniowego - tegumentum. Pod nabłonkiem leżą miocyty tworzące warstwę okrężną (zewnętrznie położona) i warstwę podłużną (głębiej położona). Na powierzchni ciała znajdują się kosmki, pełniące czynności absorpcyjne w stosunku do pokarmu (mleczka pokarmowego gospodarza). Mikrokosmki zwiększają efektywnie powierzchnię chłonną ciała tasiemca. Pod warstwą mięśni leżą mioblasty i komórki parenchymatyczne. Do nabłonka tegumentum docierają receptory dotyku. Pomiędzy komórkami parenchymy leżą ciałka wapienne.

Układ wydalniczy jest typu protonefrydialnego drabinkowego; zbudowany z czterech głównych kanałów. Obie pary kanałów leżą bocznie. Jeden kanał danej pary leży brzusznie, a jeden grzbietowo. Niekiedy jeden z kanałów (grzbietowych) zanika. W główce oraz przy końcu każdego członu kanały główne są połączone kanałami poprzecznymi. W pobliżu kanałów poprzecznych, w kanałach głównych znajdują się zastawki. Układ wydalniczy kończy się otworem wydalniczym. Każdy kanał posiada własny otwór na aktualnie ostatnim członie lub najpierw uchodzą do kurczliwego pęcherza moczowego. Komórki płomykowe zbierają metabolity płynne dokonują ultrafiltracji płynu wnętrza ciała.

Brak układu pokarmowego i układu krążenia. Oddychają beztlenowo (fermentacja).

Układ nerwowy to dwa główne pnie nerwowe biegnące bocznie. W główce leży spoidło poprzeczne (zwój centralny, mózgowy). Pod nabłonkiem tegumentum leżą sploty podskórnej sieci nerwowej. Pnie są rozgałęzione w członach.

Tasiemce są hermafrodytami – obojnakami.

Układ rozrodczy żeński zbudowany jest z jajników, jajowodów z ootypem. Z ootypem połączona jest pochwa i macica oraz gruczoł żółtkowy. Pochwa otwiera się otworem w zatoce płciowej.

Układ rozrodczy męski to jądra, przewody wyprowadzające schodzące się w nasieniowód, a ten kieruje się następnie do prącia uchodzącego w zatoce płciowej.

W zależności od gatunku macica ma osobne ujście lub go nie posiada i zapłodnione jaja wydostają się po rozerwaniu członu. Plemniki wnikają do ootypu przez pochwę. W ootypie zachodzi zapłodnienie jaj – owocytów (oocytów). U tasiemców zachodzi samozapłodnienie lub zaplemnienie krzyżowe. W zapłodnionych jajach znajduje się larwa – onkosfera, która zależnie od gatunku posiada haczyki lub rzęski. Onkosfera w ciele żywiciela przejściowego (pośredniego) przekształca się w finnę (wągier). W finnie rozwija się czerwioch, czyli główka (scolex).{/jgibox} Główka gruszkowata, 2 mm dł., zawiera 4 przyssawki, brak haczyków. Długość ciała wynosi 4-8 m. Barwa kremowa. Liczba członów około 2000. Człony szer. 7 mm, dł. 17-20 mm. Jajnik dwupłatowy (u tasiemca uzbrojonego trzypłatowy). Macica zawiera ponad 15 par odgałęzień, gęsto ułożonych. Proglotydy wypełnione zapłodnionymi jajami mają zdolność pełzania w kierunku odbytu.

Cykl rozwojowy

Bydło (przeżuwacze) zaraża się roślinnością lub wodą zanieczyszczoną odchodami ludzkimi zawierającymi jaja tasiemca. W żołądku następuje oswobodzenie wągra – finny typu cisticercus. Onkosfery przebijają ścianę przewodu pokarmowego i wnikają do naczyń krwionośnych lub limfatycznych. Prąd krwi lub limfy przenosi je do tkanki łącznej i mięśni (do mięśni docierają z krwią). W mięśniach osiedlają się onkosfery w formie pęcherzyków z czerwiochem. Człowiek zakaża się po spożyciu surowego (metka, tatar), niedogotowanego lub niedosmażonego (np. na grillu) mięsa wołowego. W przewodzie pokarmowym człowieka zachodzi rozwój scolexu i szyjki w postać dorosłą z członami.
Pasożyt dwudomowy. Żywicielem pośrednim jest bydło. Żywicielem ostatecznym jest człowiek.

Sposoby zarażenia

Główną przyczyną rozpowszechnienia choroby jest stosowanie szamba i osadów ściekowych do nawożenia pól uprawnych i pastwisk oraz odprowadzanie ścieków (fekalia) do wód powierzchniowych, z których czerpana jest woda do celów konsumpcyjnych lub gospodarskich. Należy unikać spożywania mięsa z niewiadomego źródła.

Diagnostyka

Badanie kału na obecność członów lub jaj. Metoda dekantacji, metoda flotacji, metoda rozmazu Kato-Miura. Test ELISA wykrywający antygeny tasiemca.

Leczenie konwencjonalne

Podobne jak w leczeniu tasiemca uzbrojonego. Stosowane są również:

Dichlorofen (Ovis, Hyosan, Plath-Lyse – draż 500 mg). Obecnie nie sprowadzany do Polski, za granicą jednak nadal stosowany w dawce 70 mg/kg m.c. jednorazowo, na czczo. Przeciwwskazany w chorobach wątroby.

Paromomycyna (Humatin) – antybiotyk aminoglikozydowy nie wchłaniający się z przewodu pokarmowego. Stosowany za granicą w leczeniu chorób bakteryjnych, czerwonki pełzakowej, leishmaniozy i tasiemczyc przewodu pokarmowego. Stosuje się w dawce jednorazowej 4 g w ciągu godziny, zażytej co 15 minut w formie kapsułek 250 mg. Następnie stosuje się silny lek przeczyszczający (po 8 godzinach).

Choroba: wągrzyca (finnoza, cystycerkoza) – Cysticercosis

Jeśli człowiek stanie się żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego, wówczas mamy do czynienia z chorobą – wągrzycą Cysticercosis.
Jest ona niebezpieczna, bowiem wągry zasiedlają mięśnie, gałkę oczną, rdzeń kręgowy i mózg. Objawy są oczywiście ze strony tych organów, typu neurologicznego. Nieleczona prowadzi do zgonu.

Rozpoznanie
: umożliwia zdjęcie rentgenowskie, tomografia i rezonans magnetyczny (zwapniałe otoczki wokół wągrów, poszerzone komory mózgu), test ELISA.

Leczenie
: Stosuje się leczenie chirurgiczne i farmakologiczne (prazykwantel 50 mg/kg m.c./24 h w dawkach podzielonych przez 1-2 tygodnie). Dawniej stosowano także naświetlanie wągrów promieniami Roentgena.


Leczenie metodami naturalnymi

W ziołolecznictwie ludowym i w medycynie oficjalnej w leczeniu tasiemczyc stosowano m.in.:

Kłącze paproci narecznicy samczej (Rhizoma Filicis maris)

bogate w związki fenolowe: floroglucyna i jej pochodne: aspidynol, kwas filiksowy, kw. flawaspidynowy, albaspidyna. Właściwości przeciwczerwiowe paproci znane są od starożytności. Ekstrakt eterowy nosi nazwę surowej filicyny.
W lecznictwie oficjalnym jeszcze w latach sześćdziesiątych stosowany był Extractum Filicis maris aethereum. Związki paproci powodują silne skurcze mięsni tasiemców, a następnie ich paraliż, przez co możliwe jest usunięcie parazyta z żywiciela podczas defekacji.

W medycynie ludowej stosowano doustnie sproszkowane kłącze narecznicy w dawce 15 g. Surowiec musi spełniać pewne wymogi, tzn. powinien mieć w przekroju barwę zielonawą, tylko wtedy jest cenny leczniczo. Następnie podawano środek przeczyszczający.

Niestety preparaty paprociowe zastosowane niewłaściwie lub przedawkowane są przyczyną zatrucia, a nawet śmierci. Szczególnie niebezpieczne jest zastosowanie jako środka przeczyszczającego oleju rycynowego lub spożycie pokarmu tłustego, albo alkoholu podczas kuracji


Trujące składniki zawarte w paproci dobrze rozpuszczają się w tłuszczach i wraz z nimi ulegają wchłonięciu do krwi. Efektem jest zatrucie pacjenta: bóle żołądka, wymioty, biegunka, żółtaczka zawroty i bóle głowy, bolesne skurcze mięśni, drgawki, zaburzenia widzenia, a nawet utrata wzroku. Śmierć następuje wskutek porażenia ośrodka oddechowego.

Wielu niedouczonych znachorów zalecało dla wzmocnienia kuracji wypicie alkoholu, co niestety zakończyło się zatruciem pacjenta. Jako środka przeczyszczającego należy zastosować sól gorzką lub wodny wywar z ziół przeczyszczających. Nigdy paproci samczej nie wolno stosować u kobiet ciężarnych (poronienie!). Co gorsze w niektórych podręcznikach dla felczerów autorzy zalecali po podaniu preparatu z narecznicy zastosowanie oleju rycynowego jako środka czyszczącego. Niepowodzenia w leczeniu, liczne przypadki zatruć były powodem wycofania narecznicy z farmakopei wielu krajów, w tym z Farmakopei Polskiej oraz z Urzędowego Spisu Leków.

Extractum filicis maris stosowano w formie emulsji po przeczyszczeniu jelit w dawce maksymalnej jednorazowej 10 g, a po 2 godzinach zastosowano ponownie środek przeczyszczający.

Kwiat krasawy (Flos Koso vel Kusso)

zawiera pochodne floroglucyny (kosotoksyna). Obecny był w Farmakopei Polskiej II. Stosowany był w formie ekstraktu eterowego w dawce pro dosi 10-20 g w 3 dawkach co pół godziny, po czym stosowano środek przeczyszczający siarczan magnezu. Z punktu widzenia botanicznego jest to żeński kwiat z drzewa Hagenia abyssynica z rodziny Rosaceae.

Kamala

żywica z gruczołów owocu wiecznie zielonego drzewa Rottleria tinctoria z rodziny Euphorbiacea. Stosowany powszechnie w Indiach w formie ceglastego proszku. Figurował w Farmakopei Polskiej III. Jest szczególnie przydatny w leczeniu difilobotriozy. Poasiada właściwości przeczyszczające, przez co nie ma potrzeby stosowania leków dodatkowych. Zawiera pochodne floroglucyny (rottleryny). Stosowana w dawce 6-12 g pro dosi.

Nasiona dyni (Semina cucurbitae)

świeże nasiona dyni miażdżone podane w dawce 350-700 g jednorazowo działają przeciwczerwiowo. Suszone nie działają. Potem należy zastosować środek przeczyszczający.

Kora granatowca (Cortex Granati)

zawiera alkaloidy pochodne pirydyny (pelletieryny). Niegdyś we wszystkich farmakopeach, obecnie stosowana w krajach śródziemnomorskich i w Indiach. Pochodzi z drzewa (niekiedy w formie krzewu) granat właściwy Punica granatum z rodziny Punicaceae.

Przedawkowany jest niebezpieczny (zaburzenia widzenia, uszkodzenie siatkówki, zwolnienie tętna, zaburzenia sercowe, zapaść)


Stosowany w formie maceratu (20-30 g sproszkowanej kory/200 ml wody) – zażytego w dwóch dawkach co pół godziny. Odwar: 60 g sproszkowanej kory wygotować w 750 ml wody do obj. 500 ml, spożyć w 3 dawkach co pół godziny, a następnie przyjąć per os olej rycynowy (30 g).


Materiał oparty na opracowaniu prof. Henryka Różańskiego,
oraz książce "Partazytologia i akaroentomologia medyczna" pod redakcją naukową Antoniego Deryło

Oczyszczanie organizmu enzymami Bołotowa

 

oczyszczanie organizmu i leczenie raka według Huldy Clark

 

Katalog częstotliwości pasożytów wg Rife Clark i innych

 

Leczenie raka według Lebiediewa