{jgxgal folder:=[images/parasites/glistapsia] cols:=[4]}
Źródła zdjęć:
1,2. http://www.kennelvet.com.br
3. http://users.unimi.it/
4. http://caltest.vet.upenn.edu
5. http://users.unimi.it
Objawy
Objawy toksokarozy u człowieka zależą od
lokalizacji larw przetrwalnikowych. Do ogólnych objawów należą:
eozynofilia, wzrost stężenia gammaglobulin, powiększenie węzłów
chłonnych, gorączka, nudności, wymioty, ogólne osłabienie, brak
apetytu, powiększenie i bóle śledziony oraz wątroby, pokrzywka na
skórze. W razie umiejscowienia larw w gałce ocznej – widoczne larwy w
obrębie tkanek gałki, stan zapalny, wysięk komórkowy w komorze
przedniej, ziarniaki z limfocytów i eozynocytów w obrębie siatkówki,
naczyniówki i (lub) nerwy wzrokowego.
Larwy obecne w rdzeniu kręgowym lub w mózgu wywołują objawy neurologiczne (drgawki, bóle, porażenie) i psychiczne.
Larwy obecne w płucach są powodem wystąpienia nacieków Löfflera i stanów zapalnych.
Historia odkrycia
Pierwszy opisał Werner w 1782 roku, zas w ubiegłym wieku Johnson w 1916 rokuWystępowanie
Na całym świecieBudowa
{jgibox title:=[Zarys anatomii obleńców] style:=[width:500px;]}Wór skórno-mięśniowy. Otacza pierwotna jamę ciała. Wnętrze ciała nie wypełnia parenchyma, lecz płyn. Płyn jest pod pewnym ciśnieniem i wywiera nacisk na powłoki ciała, dzięki czemu ciało jest sprężyste i elastyczne, utrzymuje właściwy kształt. Wór okryty jest kutikulą – oskórkiem o budowie warstwowej. Pod oskórkiem leży nabłonek. Nabłonek i oskórek tworzą razem hipodermę. Pod hipoderma rozciągają się warstwy miocytów.
Układ pokarmowy. Otwór gębowy otoczony jest trzema wargami: brzbietową i 2 boczno-brzusznymi. Dalej leży jama gębowa, gardziel, jelito środkowe i jelito tylne. W jelicie jest nabłonek cylindryczny. Trawienie odbywa się w świetle jelita, a strawiony pokarm jest następnie resorbowany przez komórki jelitowe.
Układ nerwowy zbudowany jest z pierścienia okołoprzełykowego (okołogardzielowy) i z pni nerwowych: brzusznego oraz grzbietowego. Pnie połączone są poprzecznymi spoidłami. U niektórych nicieni (Ascaris) występują jeszcze pnie boczne (w sumie wszystkich jest wówczas 6 pni odbiegających ku przodowi i ku tyłowi od obrączki okołogardzielowej). Do hipodermy docierają nerwy zakończone receptorami dotyku oraz chemoreceptory (wrażliwe na substancje chemiczne).
Układ wydalniczy. Jest to system cewek (2 wydłużone rurki) w kształcie litery H, wywodzący się z komórek olbrzymich (1 cewka powstaje z jednej komórki). W tylnej części są one ślepo zakończone, a w przedniej łączą się kanalikiem poprzecznym i uchodzą otworem wydalniczym po stronie brzusznej. Po bokach rurek wydalniczych leżą komórki fagocytarne wychwytujące metabolity szkodliwe i zbędne nierozpuszczalne w wodzie (kumulacja wewnątrzkomórkowa).
Układ rozrodczy żeński zbudowany jest z jajników, jajowodów i wspólnej dla nich macicy. Do macicy prowadzi otwór płciowy – pochwa przez który zachodzi zaplemnienie w trakcie kopulacji.
Układ rozrodczy męski zbudowany jest z jąder, nasieniowodów, przewodów wytryskowych uchodzących do kloaki. Brodawki płciowe, szczecinki i torebki kopulacyjne umożliwiają zaplemnienie samicy. Szczecinki kopulacyjne znajdują się w kieszonce przy kloace. Torebki kopulacyjne leżą w tylnej części ciała i ułatwiają przywieranie samca do samicy.
{/jgibox}
Cykl rozwojowy
Sposoby zarażania
W celach profilaktycznych należy regularnie odrobaczać psy i koty trzymane w domu.
Diagnostyka
Rozpoznanie choroby ułatwiają badania radiologiczne, rezonans magnetytczny i badania histologiczne. Testy biochemiczne zawodzą.Leczenie konwencjonalne
Ivermectin (Mectizam Merck Sharp and Dohme Chibret – tabl. 2 mg, tabl. podzielone 6 mg; Stromectol Merck – tabl. podz. 6 mg) – 6-12 mg na czczo jednorazowo.
Diethylcarbamazine (Hertazan Lederle – tabl. 50 mg) – 6 mg/kg m.c./24 h w dwóch dawkach przez 21 dni.
Leczenie metodami naturalnymi
W przygotowaniuMateriał oparty na opracowaniu prof. Henryka Różańskiego