W opinii wielu specjalistów rośnie liczba argumentów przeciw antybiotykom. Czy to znaczy, że powinniśmy je całkowicie odrzucić? Zdecydowanie nie. Należy jednak zakreślić wyraźną granicę między właściwym stosowaniem a nadużywaniem antybiotyków. Historia ludzkości potwierdza, że odkąd wynaleziono i zaczęto stosować antybiotyki uratowały one wiele istnień ludzkich. W licznych przypadkach stanowiły one czynnik decydujący o tym, czy chory pozostawał jescze na tym świecie, czy od razu wędrował w zaświaty. Przyjmując antybiotyki, należy rozważyć dwie kwestie: czy zakażenie ma charakter ostry czy chroniczny oraz w jakim stanie jest układ immunologiczny chorego.I jeszcze jedno: NIE MA SENSU stosować jakiegokolwiek antybiotyku bez zrobienia badania na posiew. Bo po co się truć, jeśli dany antybiotyk nie działa na konkretną infekcję albo problemem jest infekcja wirusowa?
W ostrych przebiegach infekcji i w przypadku nagłego pojawienia się bardzo silnych objawów zastosowanie antybiotyków jest usprawiedliwione – zakładając oczywiście prawidłowe rozpoznanie choroby. Przykładem, że nie zawsze tak bywa, jest eksperyment celności rozpoznania lekarskiego:
Najbardziej alarmujące okazało się proponowane leczenie – stu czterech z ogólnej liczby trzystu ośmiu pacjentów zaczęło już brać antybiotyki. Zaledwie ośmiu naprawdę ich potrzebowało. Czyż nie przypomina to „rosyjskiej ruletki” (trafię albo nie trafię)?
1. Antybiotyki zabijają wirusy 55%
2. Antybiotyki zabijają bakterie 46%
3. Antybiotyki to silniej działająca forma aspiryny 13%
4. Penicylina to nie antybiotyk 15%
5. Antybiotyki należy stosować przy przeziębieniach i grypie 75%
6. Antybiotyki to lekarstwo na nieżyt żołądka i jelit 40%
Odpowiedzi dowodzą braku podstawowej wiedzy dotyczącej antybiotyków. Prawidłowe odpowiedzi powinny brzmieć.
1. Antybiotyki nie zabijają wirusów ani grzybów. (Żaden antybiotyk nie zwalczy infekcji wirusowej).
3. Antybiotyki zabijają bakterie. (Aspiryna i paracetamol obniża ciepłotę ciała i zwalcza stany zapalne).
4. Penicylina jest jednym z najczęściej stosowanych antybiotyków.
5. Prawie nigdy nie powinno się przyjmować antybiotyków jako lekarstwa przeciw przeziębieniu czy grypie, gdyż oba rodzaje chorób mają podłoże wirusowe. Czasami gdy u chorego na grypę wystąpi powikłanie w formie zapalenia płuc, podaje się antybiotyki.
6. Antybiotyki są właściwym sposobem leczenia infekcji żołądka i jelit tylko wtedy, gdy ma ona podłoże bakteryjne, stwierdzone za pomocą badania kału lub innych testów laboratoryjnych.