Koenzym Q10 jest iskierką, która pozwala dobrze odżywionej komórce optymalnie wykorzystać składniki pożywienia.
Koenzym Q1O - sekret zdrowia i młodości
Koenzym Q10 - ubichinon - to niezwykła cząsteczka, która znajduje się w każdej ludzkiej komórce, a odkryta została dopiero w połowie XX wieku. Jest to rozpuszczalna w tłuszczach pochodna chinonowa, która zawiera 10 grup izoprenowych - w tej formie najczęściej występuje w przyrodzie w organizmach ssaków, w tym również u człowieka.
Od momentu odkrycia koenzym Q10 stał się obiektem zainteresowania naukowców na całym świecie - poznano jego właściwości, działanie biologiczne i możliwość wykorzystania w wielu dziedzinach medycyny, co zostało opublikowane w licznych pracach naukowych, zarówno eksperymentalnych, jak i klinicznych. Znane są trzy formy koenzymu zależne od stopnia utlenienia - ubi-chinon, który po przyłączeniu jednego elektronu i jednego protonu przechodzi w semichinon, a ten po przyłączeniu kolejnego elektronu i protonu przechodzi w całkowicie zredukowany ubichinol.
Około 30 roku życia u człowieka zmniejsza się tempo biosyntezy koenzymu Q10 i jego poziom ulega stopniowemu obniżeniu - w 40 roku życia niedobór koenzymu Q10 w komórkach mięśnia sercowego wynosi już okoto 25% i pogłębia się z każdą dekadą. W wieku 75 lat poziom koenzymu Q10 w sercu wynosi zaledwie potowe optymalnego poziomu osiąganego w okresie młodości. Niedobór koenzymu Q10 może wynikać również z nieprawidłowej diety - brak odpowiedniej ilości aminokwasów (fenyloalani-na, tyrozyna), kwasów tłuszczowych oraz witamin (B2, B6, B12, kwas foliowy) i minerałów (magnez, wapń, fluor). Warto wiedzieć, że niektóre leki hamują działanie reduktazy HMG-CoA, kluczowego enzymu w procesie biosyntezy ubichinonu.\
Po włączeniu do stosowanej kuracji farmakologicznej zestawu suplementów, z których najważniejszy byt koenzym Q10, stan mojego zdrowia zaczął się bardzo szybko poprawiać. Ustąpiło uczucie zmęczenia, przybyto mi sit i energii, wyraźnie poprawiła się praca serca - nie tylko subiektywnie, ale również w wykonywanych badaniach lekarskich. Do dziś nie rozstaję się z koenzymem Q10, który stał się moim najlepszym przyjacielem. Na podstawie analizy piśmiennictwa naukowego, a także obserwacji reakcji mojego organizmu i wielu pacjentów, mogę rekomendować koenzym Q10 dla tych, którzy czują się zmęczeni, brak im energii i witalności.Przykładem niezwykłego działania koenzymu Q10 jest również mój mąż - w stanie przedzawałowym, z wysokim, trudnym do ustabilizowania lekami ciśnieniem tętniczym, który zareagował bardzo pozytywnie na koenzym Q10. Nie odczuwa obecnie dolegliwości ze strony serca, ma prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi i znakomicie znosi wysokie temperatury w okresie letnim. Ponadto ma znacznie większy poziom energii i ciągle doskonałą pamięć - ostatnio bez większego wysiłku, ze znakomitym wynikiem ukończył studia podyplomowe.
Pragną dodać, że do prawidłowego cyklu energetycznego komórek, potrzebna jest również zrównoważona dieta i odpowiedni rytm dobowy - relaks i sen o właściwej porze, najlepiej przed północą.
Koenzym Q10 jest iskierką, która pozwala dobrze odżywionej komórce optymalnie wykorzystać składniki pożywienia i jako specyficzny katalizator, umożliwia produkcję energii biologicznej w mitochondrialnym łańcuchu oddechowym. Koenzym Q10 to również silny antyutleniacz rozpuszczalny w tłuszczach, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych - przede wszystkim miażdżycy, chorób serca i naczyń, chorób nowotworowych, metabolicznych, neurodegeneracyjnych, parodontozy. Wspomaga także pracę systemu odpornościowego. Zaleca się łączenie
koenzymu Q10 z innymi antyutleniaczami - szczególnie z witaminą E, beta-karotenem, selenem.
Koenzym Q10 ma istotne znaczenie w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, szczególnie rozkurczowego - poprawia funkcjonowanie kanatów wapniowych w kardiomiocytach i zmniejsza opór naczyń obwodowych. Niedobór koenzymu Q10, prowadzi do przeładowania komórek mięśnia sercowego jonami wapnia oraz zwiększa opór obwodowy, co zakłóca funkcjonowanie autoregulacji ciśnienia krwi i ułatwia rozwój nadciśnienia tętniczego.
Koenzym Q10 ułatwia prawidłowy przebieg procesów odtruwania - może być stosowany w czasie kuracji oczyszczających organizm. Skuteczne odchudzanie wymaga podawania koenzymu Q10, ponieważ u ludzi z nadwagą występuje niedobór ubichinonu.
W badaniach naukowych opisano działanie koenzymu Q10, które opóźnia biologiczne starzenie organizmu - w wielu kosmetykach renomowanych firm, możemy znaleźć koenzym Q10 jako składnik czynny.Z moich obserwacji wynika, że osoby stosujące systematycznie koenzym Q10 nie tylko są bardziej witalne i energiczne, ale wyglądają młodziej niż wynikałoby to z metryki.
Czasami otoczenie pyta o to, gdzie była przeprowadzona operacja plastyczna - nie biorąc w ogóle pod uwagę faktu, że znakomity wygląd może być efektem dobrego odżywiania, systematycznej suplementacji i prawidłowego rytmu dobowego - ogromne znaczenie ma tu regularny zdrowy sen.
Koenzym Q1O - sekret zdrowia i młodości (CaliNews Health & Health - sierpień wrzesień 2009)
Koenzym Q10 pełni niezwykle istotną rolą w procesie wytwarzania energii, jako przenośnik elektronów w mitochondrialnym łańcuchu oddechowym współpracuje w tym procesie z białkiem cyto-chromem c. Koenzym Q10 łączy oksydoreduktazę NAD-Q oraz kompleks cytochromów bc1, który następnie poprzez cytochrom c jest połączony z oksydazą cytochromową - tworzy się w ten sposób tzw. łańcuch oddechowy.Elektrony z oksydoreduktazy NAD-Q są przenoszone do koenzymu Q10, który znajduje się w wewnętrznej błonie mitochondrialnej - jako przenośnik elektronów koenzym Q10 może przyjąć 2 elektrony i dwa jony protonowe H+ i przekształca się w ten sposób w całkowicie zredukowany ubichinol (CoQH2). Ubichinol następnie oddaje swoje dwa elektrony do kompleksu cytochromów bc1,z którego elektron odbiera cytochrom c i przekazuje go dalej do oksydazy cytochromowej, końcowego elementu łańcucha oddechowego. Cząsteczki tlenu w wyniku tego procesu zostają zredukowane do wody (H20), po przyjąciu 4 elektronów na każdą cząsteczką tlenu (02).
Zmiana potencjału redoks w łańcuchu oddechowym, który obniża sią od początku do końca łańcucha, powoduje znaczącą zmianę poziomu energii swobodnej - uwolniona energia tworzy gradient protonów H+, co prowadzi do ich wypompowywania poprzez wewnętrzną błonę mitochondrialną do przestrzeni międzybłonowej. Łańcuch oddechowy można więc nazwać pompą protonową napędzaną przez transport elektronów. Transport elektronów jest sprzężony z biosyntezą ATP - syntezę ATP generuje elektrochemiczny gradient protonowy, który jest sumą gradientu protonów H+ i potencjału błonowego wewnętrznej błony mitochondrialnej - a przeprowadza ten proces syntaza ATP, enzym znajdujący się na wewnętrznej błonie mitochondrialnej.
Znane są specyficzne inhibitory, które działają na przenośniki elektronów łańcucha oddechowego - na przykład tlenek węgla (CO) i cyjanek (CI\T) blokują oksydazę cytochromową.Koenzym Q10 wykazuje również silne działanie antyoksyda-cyje - jako przeciwutleniacz rozpuszczalny w tłuszczach, chroniprzed atakiem wolnych rodników tlenowych btony komórkowe, szczególnie btony komórkowe mitochondriów oraz tkankę nerwową. Wykazuje również działanie protekcyjne przed utlenianiem cholesterolu i chroni cząsteczki cholesterolu LDL przed konwersją w formę. OXY-LDL, co ma istotne znaczenie w zapobieganiu miażdżycy tętnic.