Badanie Vegatestem, wieloletni specjalista

Pospolity pasożyt może mieć wpływ na stosunek liczby kobiet do mężczyzn w odniesieniu do światowej populacji.

Toxoplasma gondii jest niewidocznym dla oka pierwotniakiem – pasożytem wywołująca toksoplazmozę. Pasożyt ten infekuje od 20% do 80% społeczeństw na całym świecie. Człowiek jest dla niego żywicielem pośrednim, ostatecznym są kotowate.

Parazytolog Jaroslav Flegr wraz z zespołem z Charles University w Pradze prowadzili badania rejestrów medycznych 1803 niemowląt urodzonych w trzech klinikach położniczych w Pradze. W wyniku przeprowadzonych rutynowych testów na przeciwciała toksoplazmozy stwierdzono, że przeciwciała te mogą powodować poronienia i wady okołoporodowe. Przeciętny stosunek płci to: 104 chłopców na każde 100 dziewczynek, ale na 454 kobiet w ciąży, którym test dał wynik pozytywny urodziły 290 chłopców i tylko 187 dziewczynek. Kobiety z najwyższym poziomem przeciwciał rodziły ponad dwa razy częściej chłopców niż dziewczynki – donosi raport z Naturwissenschaften.

Flegr twierdzi, że infekcje pasożytnicze mogą osłabiać matczyny układ immunologiczny, który czasami reaguje przeciwko męskim embrionom i powoduje więcej poronień chłopców. Potrzebnych jest więcej badań, ale dane są intrygujące. „Nie jest jasne czy ewolucyjny postęp pasożytów może zostać osiągnięty przez wypaczenie stosunku płci” – powiedział parazytolog Joanne Webster z Imperial College London.

Źródło: Science
Science 20 October 2006:
Vol. 314. no. 5798, p. 395

Zobacz też:
Pasożyty, czyli władcy marionetek

Oczyszczanie organizmu enzymami Bołotowa

 

oczyszczanie organizmu i leczenie raka według Huldy Clark

 

Katalog częstotliwości pasożytów wg Rife Clark i innych

 

Leczenie raka według Lebiediewa